Uzundzhovo church interior

УЗУНДЖОВО – ИСТОРИЯТА НА ДЖАМИЯТА, ПРЕВЪРНАТА В ЦЪРКВА

Съвсем близо до Хасково, в село Узунджово има една изключително интересна църква, носеща името „Успение Богородично“. Църквата преди това е била джамия, а на същото място преди джамията е имало малка църква.

Map And Camera contains affiliate links. If you make a purchase using one of the links below, I may receive compensation at no extra cost to you. I only recommend products and services I use and trust. Using these links will cost you nothing, but will help me maintain this website. Thank you.

Историята

Историята на тази църква започва с един панаир. Твърди се, че тържище в Узунджово съществува още през XV-ти век. В края на XVI-ти век великият везир Синан паша оценява стратегическото местоположение на пазара и дарява 30 000 гроша за построяването на най-големия панаир в Османската империя. Панаирът се провежда в края на лятото, продължава 40 дни и просъществува около два века. Всяка година е посещаван от около сто хиляди души. С финансирането от Синан паша са построени: кервансарай за около 2000 души с обори за около 1000 коня, безистен, търговски ханове, имарет (приют), два хамама, близо 700 дюкяна и, разбира се, джамия.

Църквата в Узунджово

Не е известно кой е архитектът, построил джамията, но в разрез с традицията, тя не гледа към Мека, поради което е наречена „Гяурджамиси“. Има различни версии за авторството, но нито една не е подкрепена с безспорни доказателства.

Узунжовска църква

В края на XIX-ти век мюсюлманското население от района се изселва. Узунджовският панаир запада, постройките се разрушават. Оцеляват джамията и един от входовете на кервансарая. През 1906 година Османската империя дарява сградата на България, заедно със съгласието да бъде преустроена в православен храм.

Фасадата и интериорът

Без да съм специалист по религиозна символика, видях в тази църква преплетени символи от различни религии – удивителен пример за религиозна и етническа толерантност. На няколко места по фасадата и вътре в храма се виждат изображения на лалета, символизиращи Аллах в исляма.

Детайл от фасадата

Над една от нишите на фасадата едно до друго са изобразени лале и еврейска звезда.

Детайл от орнаментиката на Узунджовската църква

Прозорците, с характерната за отоманската архитектура форма, са изрисувани с витражи с библейски сцени.

Витраж на прозорец на църквата в Узунджово

Най-впечатляващ е иконостасът, изработен от тревненски майстор-дърворезбар. В двата му края, в горните ъгли, ясно се виждат две хералдически лилии.

Детайл от олтара

Макар и не точно религиозен знак, те се свързват с Дева Мария в католицизма. В централната част на иконостаса, под кръста, в дърворезбата е вплетена молитва, изписана на глаголица. Казват, че е единствената църква в България с надписи на глаголица.

Иконостас с молитва, изписана на глаголица от църквата в Узунджово

Разгледайте интериора на църквата в клипа по-долу, обърнете внимание на детайлите на снимките. А когато имате път към Хасково, отидете до Узуджово посетете този удивителен храм.

Find everything you might need for your travels in one place on my Travel Resources page.

Може също да Ви хареса:

Similar Posts